MSR Hubba Hubba NX

Recenzia stanu MSR Hubba Hubba NX

17.10.2015 ©Peter Holly 


Od svojho uvedenia na trh v roku 2004 Hubba Hubba predstavuje najpopulárnejší trojsezónny stan od MSR, v svojej triede sa stal doslova ikonou. V roku 2014 tento ultra ľahký dvojmiestný stan prešiel redesignom (teda NX - Next Generation), ľahší o 270 g a nové materiály z neho robia vynikajúci stan s celkovou hmotnosťou len 1720g. Na trhu nieje momentálne problém vybrať si z množstva stanov od rôznych výrobcov. Niektoré sú ľahšie, iné lepšie obstoja v hurikánoch, niektoré sú lacnejšie. Komprimosom medzi týmto je práve Hubba Hubba NX, ktorá má vynikajúci pomer hmotnosti a úžitkového priestoru.


Hmotnosť a zbaliteľnosť

V týchto dňoch, keď sa hľadí na hmotnosť viac ako kedykoľvek pred tým, čo je spôsobené dostupnosťou nových materiálov sa dostávajú dvojmiestne stany pod 2kg. Sú výrobcovia, ktorý majú v ponuke dvojmiestne stany, ktoré z ľahka presahujú hmotnosť 1kg, ale väčšinou je to na úkor obytného priestoru. MSR sa rozhodol ísť strednou cestou a Hubba Hubba NX v celkovej hmostnosti 1720g síce neláme hmotnostné rekordy, ale za to ponúka kompromis medzi obytným priestorom a hmotnosťou (ktorá je aj tak neporovnateľne nižšia ako u väčšiny konkurencie).

 

Pozitívna informácia pre ľuďí, ktorí počítaju každý gram je, že váha môže byť zredukovaná na 970g. V tomto prípade, vypustíte vnútorny stan a vystačíte si len s tropikom. Takáto konfigurácia vám bohate postačí počas teplých letných dní.

Pri celkovej hmotnosti 1.720g, máte zbalený, vnútorný stan, vonkajšie tropiko, šesť kolíkov, hlinníkové rúrky ako aj dve kotviace šnúry pre úplné ukotvenie stanu v prípade extrémneho vetra, a samozrejme obal stanu. Táto hmotnosť je pre mňa prijateľná, dokonca aj pri sólo akciách si ho brávam. Pokiaľ sa vydáte na trek vo dvojici a hmotnosť stanu si rozdelíte, dostávate sa na cca 850g na osobu, čo je viac než priaznivé.

Stan zbalíte na 48 centimetrov na dĺžku (MSR uvádza 46cm). Samotný vak na zbalenie stanu je veľmi dobre riešený, otvor po celej šírke vaku uľahčuje uskaldnenie stanu. Vak má dva kompresné popruhy, čim dostane po zbalení vak pevný tvar, nič vám v tom nelieta.


Stavanie stanu

Stan postavíte za pár minút a aj neskúsený použivateľ nebude mať problém. V prípade dažďa, je možné postaviť vonkajšie tropiko ako prvé, a následne poupináť vnútorny stan. Sám som to ešte naštastie takto riešiť nemusel, je možné, že takýto postup nebude tak komfortný ako keď ho postavíte štandartne, čiže vnútorným stanom ako prvým. 

Vnútorný stan vzpriamite pomocou hlinníkových tyčiek (DAC Feather Lite), ktoré ho krásne našponujú a dodajú mu tvar. Uchytenie vnútorného stanu o hlinníkové tyčky je šikovne riešené pomocou plastových svoriek, ktoré len nacvakáte na tyčky. Kotvenie vnútorného stanu ako aj tropika o kolíky je vyriešné pomocou popruhov, ktoré je možne došponovať pomocou plastových bežcov.

Postavenie stanu mi obyčajne nezabere viac ako 5min, jasné, za priaznivého počasia.

Hlavná časť stanu je samonosná, drží si svoj tvar bez ďalšej potreby kolíkovania do zeme. Po nasadení tropika je však nutné ukotviť ho dvoma kolíkmi do strán. Na rozdiel od chatrných kolíkov, ktoré niektorí výrobcovia používajú (na dosiahnutie nižšej hmotnosti) kolíky Mini Groundhog ktoré dostanete so stanom sú vynikajúce, dosť robustné do skalnatej pôdy, účinné v mäkkom teréne. Pozor však na ich ostré hrany, do tvrdej pôdy ich radšj zabíjam topánkou. Kolíky majú na konci malú dierku, ktorú som využil a prevliekol som cez každý kolík kúsok repky, uľahčí vám to vyťahovanie kolíkov zo zeme. Kotvenie stanu pre tento trojsezónny stan je dostačujúce a nemal som zatiaľ problém ani v silnejšom vetre.

Veľmi dobre su riešné aj vstupy do stanu, prístup je možný z obidvoch strán, takisto je možné zrolovať dvere tropika ako aj dvere vnútorného stanu, čim dostanete jedinečný pohľad na prírodu kde stanujete napríklad pri rannom prebudzáni. Túto možnosť som zatiaľ postrehol len u stanu Fjällräven Akka View 2. Počas letných dní je z mojích skúsenosti táto možnosť na nezaplatenie.

Dvoje dvere sú určite výhodou aj v prípade, že sa vraciate do stanu v ranných hodinách a váš partner/partnerka/kamarát už spí, predchádzate tomu, že sa naňho neplánovane zvalíte pri jeho prekračovaní (uznávam, že v určitých prípadoch to môže byť nevýhodou :)). Vonkajšie šikmé dvere vám poslúžia na skladovanie batohov, topánok, ako aj priestor na varenie v prípade nepriaznivého počasia.


Obytný priestor

Podľa štandartov medzi turistickými stanmi by som označil vnútorný priestor za viac než veľkorysý. Pôdorys stanu je obdĺžnikový, a vďaka symetrickej konštrukcii si tento tvar drží skoro po celej výške. Na papieri, 1 meter vnútornej výšky je Hubba Hubba NX na rovnakej úrovni s niekoľkými konkurentmi vo svojej triede, ale na rozdiel od konkurencie, jeho symetrický tvar robí vnútorný priestor priestranejší, bez ostrých nepoužiteľných rohov. Ja osbne nepatrím medzi extra vysokých, so svojou výškou 181 cm mám miesta v stane na výšku a šírku viac ako som mal pri konkurenčných stanoch. Väčšinou spávame v stane pohodlne dvaja s dostatkom miesta na osobné veci, prípadne malé batohy.

Vo vnútornom stane sa nachádzajú odkladacie vrecká zo sieťoviny, ktoré vám poslúžia na odkladanie drobných osobných vecí ako sú prstene, čelovky a pod.. Je možné dokúpiť aj závesný systém (msr universal gear loft), ktorý sa ukotví do stropu vnútorného stanu. Kotviace body na uchytenie tvoria súčasť stanu.

Svojím vnútorným priestorom určite prekvapí aj skúseneho turistu.


Odolnosť voči poveternostným vplyvom.

Stan som mal možnosť testovať vo všetkých trojsezónnych podmienkach. V Taliansku nám pršalo dva dni vkuse, stan nepretiekol, dokonca ani náznak toho že by bolo niektoré miesto slabšie sa neobjavil. V letných podmienkach určite oceníte, že polovica vnútorného stanu je zo sieťoviny, takže pred prípadnym kondenzom nemúsite mať starch. Oproti predošlej verzii boli prepracované aj vetracie otovry, ktoré sa nachádzajú na obidvoch stranách stanu a svoju úlohu si plnia na 100%. Otvoriť alebo zatvoriť sa dajú však len z vonkajšej strany, čo určite nieje výhodou, ale aj v prípade silnejšieho daždu sa nám zatiaľ nestalo, aby nám napršalo cez ne dnu. Spodná hrana podlahy je dostatočne vysoká, asi 20cm po celom obvode stanu, čiže aj keby okolo vás zrovna tiekla voda (čo sa nám stalo v Taliansku), stan by mal bez problémov vydržať a vy budete v suchu.

Konštrukcia stanu vytvára plochy, ktoré by mohli spôsobiť problémy pri extrémnom vetre. Tu sú určite vhodnejšie stany tunelového typu napr. Fjällräven Akka Endurance 2, avšak pre bežné použitie, kde neočakávate výchricu, alebo neplánujete spať priamo na hrebeňoch vysokých hôr, je HUBBA HUBBA NX dobrou voľbou.

Údaje výrobcu hovoria, že vodný stĺpec tropika vyrobeného z Durashield polyuretánu je 1200mm a podlahy vnútorného stanu 3000mm. Týmito údajmi patrí HUBBA HUBBA NX na oko medzi štandard, s tým rozdieľom, že americký výrobca používa iný systém prepočtu odolnosti voči vode ako konkurencia, viď tabuľka nižšie. Ako som už spomenul, zo skúsenosti môžem povedať, že použité materiály sú viac než dostačujúce a v spolupráci s odvetraním vám určite zaručia komfort aj v nepriazňách počasia.

V snehových podmienkach som stan netestoval, aj keď za priaznivých podmienok by určite obstál. Do takýchto podmienok nieje Hubba Hubba NX určený, čo by asi bolo problémom tak to je práve to prepracované odvetranie, ktoré by mohlo byť v zimných podmienkach nežiadúce.


Záver

V kategórii trojsezonných stanov určite HUBBA HUBBA NX nepatrí medzi najľahšie, najlacnejšie a možno v extrémnych búrkach by sa mohli vysktnúť problémi kvôli tvaru stanu.

To čo však robí Hubba Hubba NX takým populárnym je práve rýchlosť a jednochosť postavenia/zloženia, vnútorný priestor, ktorý je viac než kráľovský, kvalitné spracovanie ako aj materíaly a v neposlednej rade samotná hmotnosť a zbeliteľnosť stanu ho posúva medzi špičku vo svojej triede.

HUBBA HUBBA NX je šikovne navrhnutý dvojmiestny stan s dômyslom pre detail a funkčnosť, až mám pocit, že vývoj tohto stanu neprebiehal len na papieri, ale dizajnéri v ňom počas vývoju naozaj aj spali.


Negatíva:

 • Dostupnosť produktu na trhu
 • Cena produktu
 • Drahé doplnkové príslušenstvo

ÚDAJE MSR:

 • stan získal cenu Gear of the Year magazínu Outside.
 • ultraľahký: minimálna váha stanu je 1.54 kg; varianta Fast & Light®
 • obyvateľný: veľké vstupy so vstavanými odvodmi dažďovej vody StayDry™; tropiko má nastaviteľné vetranie naprieč celým stanom
 • optimalizovaný symetrický tvar podlahy bez zúženia
 • veľké vonkajšie vstupy StayDry™ a pohodlné vnútorné vstupy s dobrým prístupom vďaka D-tvaru
 • malé striešky s výstuhou pre lepšie odvetranie tropika
 • neutrálna farba tropika - svetlo šedá

HMOTNOSŤ:

 • maximálna: 1720 g vrátane transportných vakov, kolíkov a opravárenskej sady
 • minimálna: 1540 g iba vnútorny stan, tropiko plus tyčky
 • vnútorný stan: 570 g
 • tropiko: 550 g
 • konštrukcia: 420 g
 • minimum Fast & Light® + footprint: 1190 g tropiko, tyčky konštrukcie a prídavná podlážka, tzv. footprint
 • minimum Fast & Light®: 970 g iba tropiko a tyčky konštrukcie
 • počet vchodov: 2
 • konštrukcia: 1× vetvená tyč DAC Featherlite NSL™
 

PARAMETRE:

 • stan: samonosný s nutným ukotvením predsiene
 • použitie: 3 sezónny
 • počet osôb: 2

MATERIÁL:

 • materiál vonkajší stan: 20D ripstop nylon 1.200 mm DurashieldTM polyurethane & silicone
 • materiál podlaha: 30D ripstop nylon 3.000 mm Durashield TM polyurethane & DWR
 • materiál vnútorný stan: 20D ripstop nylon + 15D nylon micromesh (sieťka)

Hodnoty vodného stĺpca tropika stanov MSR sú merané podľa normy USA pri rýchlosti vetra 80 km/hod. Žiadny prepočet na odolnosť v bezvetrí (tak, ako ju udáva väčšina výrobcov) neexistuje. Pre porovnanie je však možné povedať, že vodný stĺpec MSR 1600 mm zodpovedá približne 10.000 - 12.000 mm v bezvetrí. Na nepremokavosť podlahy vietor nemá vplyv, preto sú tieto hodnoty porovnateľné s inými.

ROZMERY:

 • vnútorný stan: 213 cm (dĺžka) / 127 cm (šírka) / 100 cm (výška)  plocha 2.70 m2        
 • vnútorný priestor: 1217 litrov
 • predsieň: 76 cm (šírka)  plocha 1.62 m2
 • vnútorný priestor 481 litrov
 • zbalený  stan: 46×15 cm
 • zipsy: YKK
 • počet kolíkov: 6× MSR MiniGroundhog™
 • ďalšie súčasti: 2× napínacie lanko